שליש מהנשים שעוברות כריתת שד לאחר גילוי סרטן השד עוברות גם שחזור שד. לכן, ד"ר מוסקונה מציע לכל אישה שמתגלה אצלה סרטן שד לפנות לכירורג פלסטי. הפנייה למנתח פלסטי חשובה עוד לפני החלטה על כריתה או על כריתה חלקית.

כריתה חלקית, מסביר ד"ר מוסקונה, היא כריתה של חלק מהשד, והיא מתבצעת כשמתגלה גוש קטן יחסית שאפשר להסיר אותו בלי לפגוע ברקמת השד הבריאה, ואז לעשות הקרנה על השד. ההבדל בין כריתה מלאה וכריתה חלקית במקרה זה הוא שכריתה חלקית מחייבת הקרנות, ואילו כריתה מלאה יכולה לחסוך את ההקרנות, לכל הפחות כל עוד המחלה לא חוזרת באותו השד. עם זאת, מוסיף ד"ר מוסקונה, ב-20%-30% מהמקרים, המחלה חוזרת באותו השד, ואז נדרשת כריתה מלאה בתנאים טובים פחות, כיוון שהקרנות פוגעות בשד מבחינת אספקת הדם וריפוי ולכן שתלי סיליקון נקלטים בהם טוב פחות.

בעיה נוספת שעליה מצביע ד"ר מוסקונה היא שכריתה חלקית מעוותת לא פעם את צורת השד ומקשה לעתים על שחזור מוצלח בהמשך.

לכן ממליץ ד"ר מוסקונה לבחון בחיוב כריתה מלאה של השד ושחזור מיידי גם אם יש אפשרות של כריתה חלקית. כריתה מלאה ושחזור מיידי היא פרוצדורה שבה בזמן ניתוח הכריתה מתבצע השחזור, כלומר תחת אותה הרדמה, הכירורג מבצע את הכריתה והפלסטיקאי את השחזור. הטכניקות של שחזור שד השתפרו מאוד בשנים האחרונות, למשל שחזור מהגב – לוקחים עור ושריר מהגב ומעבירים אותו לחזה, וכיום אפשר להגיע בשד המשוחזר לצורה זהה לשד הבריא.

זאת ועוד, בעקבות הירידה בגיל המחלה, נשים צעירות העומדות בפני כריתה (ובעיקר כאלה שיש להן היסטוריה משפחתית או גן חיובי) בוחרות לעתים לא להמתין במתח להתפרצות אפשרית של הסרטן בשד השני ומחליטות לעבור כריתה ושחזור גם של השד הבריא.

אהבת פוסט זה? ניתן להשאיר תגובה למטה או להירשם לקבלת עדכונים חמים מהבלוג, ישירות אל המייל שלך! רוצה עוד פרטים? אין בעיה: כל מה שצריך לדעת נמצא באתר הרשמי של המרפאה של ד"ר רוני מוסקונה www.Moscona.co.il.