המקרוליין (macrolane)  הוא חומר מילוי המבוסס על חומצה היאלורונית המיועד לביצוע מילויים ותיקונים בגוף לרבות הגדלה ועיצוב שדיים, מילוי ישבן ותיקון שקעים נוספים בגוף.

המקרוליין מיוצר ע"י חברת Q MED  השוודית, יצרנית רסטילן (restylan) שהוא אחד מחומרי מילוי הוותיקים והנפוצים בעולם.

כמו הרסטילן, גם המקרוליין  מיצר בטכנולוגיה מיוחדת לייצור חוצמה היאלורונית ללא בסיס אנימלי, מיוצב בהנדסה גנטית כדי ליצור חומר הדומה מאוד לחומצה היאלורונית הנמצאת בגוף.

המקרוליין משווק באירופה משנת 2007 לאחר קבלת אישור ה- CE. החומר מאושר גם ע"י משרד בריאות הישראלי.

שימוש במקרוליין להגדלת חזה וישבן

השימוש במקרוליין להגדלת שדיים ועכוזים

בגוף אדם ממוצע נמצאים כ 15 גר' חומצה היאלורונית, שליש מכמות זו עוברת תהליכי הרס ובנייה יום-יומיים. חומצה היאלורונית במהדורות רפואיות, כגון הרסטילן, משמשת למילוי תת עורי של קמטים ע"י הוספת נפח, והוא הדין לגבי המקרוליין המשמש להגדלת חזה. עם תחילת השימוש הקליני במקרוליין ב-2007, הוא שימש לטיפול בהגדרת נפח אזור הסובך והעכוזים. בשלב שני עברו לתיקון אסימטריה בחזה, ואחר כך להגדלת שדיים בנערות בעלות שדיים לא מפותחים – הגדלת חזה ללא ניתוח. אחד החסרונות העיקריים של החומר הוא הזמן הקצר יחסית שנשאר בגוף. יש לזכור כי פירוק החומר אורך כשנה, ולכן יש צורך קבוע לחזור על התהליך

חומר ושיטה

החל משנת 2009 הזרקנו מקרוליין ל14 נשים: 10 להגדלת שדיים (תמונות 1-4), 3 להגדלת עכוזים (תמונות 6-5) וחת שקע בשוק.

טווח הגילאים היה 21-39. הפעולה בוצעה בכל מקרים בחדר ניתוח בתנאים סטריליים מלאים (כמו בניתוח הגדלת שדיים) בהשפעת הרדמה מקובלת (דורמיקום פנטניל). כל החולות קיבלו טיפול אנטיביוטי תוך ורידי מונע כשעה לפני תחילת ניתוח. כמות החומר מוזרק הייתה בכל המקרים 100-150 מ"ק לכל שד, ובעכוזים 150-230 סמ"ק לכל עכוז או ירך חיצונית.

תוצאות שימוש

לא נצפו שום סיבוכים או תופעות לוואי בלתי רצויות באף חוויה בחולה אחת חלה ספיגה מהירה של החומר מהשדיים (נע במהלך 3-4 חודשים ). בכל החולות האחרות נותר סיכוי סביר של החומר לאחר שנה. שתי חולות הגיעו להזרקה שנייה כשנה ושלושה חודשים אחרי הפעולה הראשונה.

דיון בנושא מקרוליין בטיפולים אסתטיים וכחלופה לניתוחים פלסטיים

הניתוח להגדלת שדיים הוא אחד הנפוצים בתחום הניתוחים הפלסטים (קרוב ל400,000 בשנה בארה"ב). יש לציין שניתוח זה כמעט לא השתנה במהלך ה40 השנה האחרונות. אחוז הנשים שאינן מרוצות מהגודל או מהמראה של שדיהן גבוה (יותר מ70%), אבל רק חלקן הקטן מוכן לעבור ניתוח לתיקון המראה.

השימוש במקרוליין להגדלת שדיים או לתיקון פגמים בחולות עם אסימטריה הוא החידוד בגדול ביותר בתחום זה בשנים האחרונות, והוא יכול לענות על דרישותינן של נשים רבות הנמנעות מלעבור ניתוח מפחדים סובייקטיביים שונים. המקרוליין הוא בעצם חומר הזרקה שמשתלב באופן מושלם גם בתחום הטיפולים האסתטיים שאינם כירורגיים, והשימוש בו גדל באופן רצוף ותלול ביותר בנים האחרונות במסגרת תעשיית היופי.

בעבודה הנוכחית, אף שתיארה רק מספר קטן של חולים (14), לא נצפו תופעות לוואי או סיבוכים כל שהם. נתונים אלו תואמים גם את הממצאים בעבודה הגדולה ביותר שפורסמה בספרות על 194 חולות המדווחות על 0.5 % זיהומים (1). פרט לכך לא היו תופעות לוואי משמעותיות.

נושא אחר, נדיר המועלה בהקשר של הזרקות שונות לשדיים הוא הופעת השינויים בבלוטת השד המחשידים הופעת גידולים בממוגרפיות או ב- MRI . בעבודה אחרת (2) לא נמצא אף מקרה של מיקר קלסיפיקציות ואף לא שינויים מורפולוגיים בבלוטת השד בתקופת ההזרקה ולאחר שהחומר נספג.

החסרונות העיקריים של המקרוליין נעוצים בזמן הקצר יחסית שחולף עד לספיגתו, 12-18 חודש, ובמחירו הגבוה כ- 50% יותר ממחיר הגדלת שדיים רגילה. נוסף על כך, ראויה לציון העובדה שכמות המאמרים בספרות הדנה בחומר זה מצומצמת ביותר.

בסיכום, מדובר בחומר הזרקה המשמש למילוי פגמים בגוף וגם להגדלת שדיים ועכוזים. החומר בטוח לשימוש ואינו משאיר תופעות לוואי בלתי רצויות לטווח ארוך אחרי ספיגתו.

אהבת פוסט זה? ניתן להשאיר תגובה למטה או להירשם לקבלת עדכונים חמים מהבלוג, ישירות אל המייל שלך! רוצה עוד פרטים? אין בעיה: כל מה שצריך לדעת נמצא באתר הרשמי של המרפאה של ד"ר רוני מוסקונה www.Moscona.co.il.