שיטה ייחודית שד"ר מוסקונה פיתח לשחזור שד ללא שתלים

לאסנת זייפן היו שדיים גדולים. לכאורה זו ברכה, אבל היא נמצאה נשאית של הגן לסרטן השד וביקשה לעבור כריתה מניעתית. ד"ר רוני מוסקונה ניתח אותה בגישה חדשה שפיתח, המיועדת לבעלות חזה גדול. התוצאה: במקום תותבי סיליקון ענקיים ומסוכנים או סתם עור שמוט ומכוער – צמד עופרים נאים (אריאלה איילון, זמנים מודרנים – ידיעות אחרונות אודות).

" כך זכיתי בשקט נפשי ובזוג שדיים מרהיב "

"הרווחתי פעמיים: גם הצלתי את עצמי מסרטן ודאי, שכבר דפק לי על הדלת, וגם זכיתי בשדיים נאים". כך, בהומור שחור משהו, מתארת אסנת זייפן, 48, את התהליך הלא פשוט שעברה לכריתת שדיים ושחזורם בגישה חדשנית.

"הדמויות הקרובות לי ביותר נפטרו בגיל צעיר מסרטן השד", מספרת אסנת. "אמי נפטרה בגיל 44, כשהייתי חיילת. שבעה חודשים אחריה נפטרה גם דודתי, אחותה של אמי, בגיל 39. זה היה הגיל שבו נפטרה גם אמן, סבתי. לכן כבר מגיל צעיר, בעוד בנות בגילי התמודדו עם סוגיות הרות גורל כמו מה ללבוש, אני חשבתי איך אוכל למגר את הסרטן הארור ולקרוע אחת ולתמיד את שרשרת הגנטיקה הזו", היא מתארת.

נאמנה להחלטה שקיבלה, דאגה אסנת – כיום נשואה ואם לשלושה בנים – להתעדכן בכל חידוש בתחום הגילוי המוקדם של סרטן השד. "כשרק הגיעה לישראל הבדיקה לנשאות הגן, לפני 12 שנים, הייתי בין הראשונות שנבדקו. לא הופתעתי כשנמצאתי נשאית של הגן BRCA1, המחולל של סרטן השד". לדבריה, זו היתה רק שאלה של זמן עד שתעבור ניתוחי כריתה מניעתיים. "ידעתי שהמשוואה שלפניי פשוטה לגמרי: אם אני רוצה לחיות ולגדל את הילדים שלי, אני חייבת כריתה. אחד על אחד, בלי פשרות". ואכן, אחרי הלידות עברה זייפן ניתוח כריתה של השחלות.

"כעבור שנים רבות, ב- 2009, החלה לקנן בי התחושה הנשית הוודאית שאני קרובה מתמיד ללקות במחלה. החלטתי לעבור כריתה, ובדיעבד התברר שצדקתי. ברקמת השד שנכרתה כבר ראו שינויים מבשרי רעות", היא אומרת.

הבעיה עם שדיים גדולים

לקראת הניתוח התייעצה אסנת עם ד"ר רוני מוסקונה, מומחה בכירורגיה פלסטית מהמרכז הרפואי רמב"ם. ד"ר מוסקונה פרש בפניה את כל החלופות, כולל הגישה החדשנית שפיתח, המתאימה לבעלות חזה גדול כשלה: "מדובר בניתוח לכריתת השד על רקע סרטן או מניעתו המיועד לבעלות שדיים גדולים", הוא מסביר. "כרבע מכלל המנותחות הן בעלות חזה גדול, היוצר קושי לאורך כל הרצף הטיפולי – באבחון, בניתוח ובשחזור".

ניתוח כריתה של שד גדול אורך שמונה שעות בממוצע. בניתוח נכרת הגוש הסרטני, והשד למעשה "מרוקן" מתוכנו. "וכך נשארים מתלי עור ריקים ונפולים שאותם צריך הכירורג הפלסטי למלא ולשחזר, תוך שהוא מתמודד עם עודפי העור ועם הניסיון לשמר בהם אספקת דם", אומר ד"ר מוסקונה.

"הפתרון האפשרי לשחזור הוא סיליקון, אבל ידוע כבר שהשימוש בו מעלה את שיעור הסיבוכים. לכן מעדיפים כיום הרופאים לשחזר שדיים גדולים באמצעות שומן מהבטן או באמצעות שריר מהגב".

ראוי לציין שד"ר מוסקונה הוא הרופא הישראלי הראשון שביצע ב- 1993 שחזור שד משומן הבטן.

כורתים וגם מקטינים

שחזורי שדיים אחרי כריתה הם הניתוח הנשי המבוקש ביותר, אבל הוא אינו חף מבעיות. במחקר שנערך ב-2007 במרכז הרפואי הדסה עין כרם עלה ש- 18% מהנשים שעברו שחזור שדיים סובלות מסיבוכים משמעותיים, הנובעים מזיהום חמור או מאלרגיה לשתל, ועליהן לעבור ניתוח חוזר. 52% לוקות בסיבוכים קלים כמו זיהום קל, כאבים ואדמומיות סביב הצלקת וכן הצטברות נוזלים בשד המשוחזר.

"מסיבות אלה מעדיפים הרופאים לחפש גישות שונות ונוספות לשחזור, שמורידות, בין היתר, את הסיכון לסיבוכים ומשפרות את התוצאה", אומר ד"ר מוסקונה. "הגישה החדשנית שלי היא למעשה גישה ניתוחית רווחת ומוכרת בתחום הכירורגיה הקוסמטית לשם הקטנת חזה", הוא מתאר.

"בניתוחים קוסמטיים שנועדו להקטנת השד וגם חלק מהעור. לעומת זאת, בניתוח לכריתת גוש סרטני כורת הרופא את הגוש ואת הרקמות הקרובות אליו – אך העור נותר שמוט".

בגישה שפיתח ד"ר מוסקונה, אחרי כריתת הגידול ישאיר הרופא מעט עור בלבד לשם שחזור. "ואז בעצם מתבטל הקושי, כי קל משמעותית לשחזר שד קטן, ואין כבר צורך להתמודד עם עודפי העור שנשארו", הוא מסביר.

באותו ניתוח עצמו מוצע לנשים לעבור כריתה דו-צידית. "יש לזה שני יתרונות עיקריים", מסביר ד"ר מוסקונה, "גם רפואי-מניעתי, וגם יש כאן חיסכון בהרדמה לניתוח ההקטנה של השד הבריא".

שחזור מהגב או מהבטן

השחזור עצמו נעשה באחת משתי הדרכים המקובלות:

  • שחזור דרך הגב: במהלך ניתוח זה מעביר הרופא חלק משריר הלטיסימוס דורסי (השריר הרחב-גבי העובר מתחת לשכמה ולבית השחי), כולל העור שמעליו ומערכת אספקת הדם, לחזה של המנותחת, שמתחתיו מוחדר תותב סיליקון. הצלקת האופקית שנשארת בגב מוסתרת על ידי רצועת החזייה.
  • שחזור דרך הבטן: בניתוח זה מועבר חלק משריר הבטן (רקטוס אבדומינוס), העובר במרכז הגוף מעצם החזה ועד לערווה, יחד עם העור ומערכת אספקת הדם שמנותבים מהבטן לדופן החזה. בגישה הזו משתמש הרופא בשומן הגוף, ולכן אין צורך במילוי סיליקון.

"אני נותחתי ושוחזרתי בגישה הגבית", מתארת זייפן. ההחלמה היתה לא פשוטה, אבל התאוששתי. בכרטיס אחד קניתי שקט נפשי וזוג שדיים מרהיב, שלא היה מתקבל משום שחזור אחר".
עד היום נותחו 22 נשים בגישה זו, שאותה יחשוף ד"ר מוסקונה בכנס בינלאומי שיתקיים בתחילת החודש הבא בירושלים.

חלק 1 של הכתבה

חלק 1 של הכתבה

חלק 2 של הכתבה

חלק 2 של הכתבה

אהבת פוסט זה? ניתן להשאיר תגובה למטה או להירשם לקבלת עדכונים חמים מהבלוג, ישירות אל המייל שלך! רוצה עוד פרטים? אין בעיה: כל מה שצריך לדעת נמצא באתר הרשמי של המרפאה של ד"ר רוני מוסקונה www.Moscona.co.il.